Via Savaria - Pot Sv. Martina
![]() |
![]() |
![]() |
Splošni čezmejni cilji
Splošni cilj projekta je zagotavljanje trajnostnega gospodarskega in družbenega razvoja v čezmejnem območju (gospodarska rast, zmanjševanje odseljevanja, dodana vrednost, naravno in prijetno okolje) s pomočjo vzpostavitve skupnega turističnega produkta, ki bo pozitivno vplival na razvoj skupne turistične destinacije.
Z implementacijo zastavljenega projekta se bo spodbujal trajnostni razvoj gospodarstva v partnerskih regijah. Z razvojem sonaravne in trajnostne turistične ponudbe se bo okrepil storitveni sektor v obeh državah ter zagotavljal nove vire prihodkov, ki so na takih območjih še posebej dobrodošli. Projekt bo prispeval k dvigu konkurenčnosti čezmejnega območja, ustvaril trajnostne pogoje za izkoriščanje razvojnih priložnosti na področju sonaravnega turizma, povezavi ponudnikov turističnih programov in dvigu dodane vrednosti.
Posebni čezmejni cilji projekta so:
-
Izvedba znanstvene raziskave o delu in poslanstvu Sv. Martina Tourskega ter naravne in kulturne dediščine čezmejne turistične destinacije;
- Trasiranje in označba 400 km čezmejne kulturne poti Sv. Martina Tourskega med Slovenijo in Madžarsko;
- Postavitev počivališč ob kulturni poti Sv. Martina Tourskega;
- Ureditev Martinovih razstavnih, izobraževalnih, kulturnih, kulinaričnih, vinskih in informacijskih romarskih centrov;
- Vzpostavitev mreže turističnih ponudnikov v čezmejni turistični destinaciji;
- Usklajevanje obstoječih in razvoj novih turističnih produktov na temo Sv. Martina v čezmejni turistični destinaciji;
- Priprava osnov za prepoznavnosti in trženje kulturne poti Sv. Martina.
Partnerji:
- Regionalna razvojna agencija Mura d.o.o. – vodilni partner,
- Občina Kobilje,
- Občina Dobrovnik,
- Mestna občina Murska Sobota,
- Občina Radenci,
- Razvojna agencija Slovenske gorice,
- Občina Sveta Trojica v Slovenskih goricah,
- Občina Hajdina,
- Zavod za kulturo Slovenska Bistrica,
- Lokalna samouprava Županijskega mesta Szombathely,
- Župnišče Svetega Martina,
- Martineum akademija za usposabljanje odraslih,
- Uprava muzejev županije Vas,
- Občina Nadasd,
- AGORA kulturni in turistični center Szombathely.
Martinova pot ali pot Sv. Martina
Leta 2005 je Svet Evrope pot ki vodi od Szombathelya do Toursa razglasil za Evropsko kulturno pot, da bi tako predstavili spominska mesta povezana z življenjem in kultom enega najbolj priljubljenih svetnikov Evrope, Svetega Martina. Sveti Martin je bil rojen v Szombathelyu, v nekdanjem rimskem naselju Savaria. Med rimskimi vojaki je izstopal ne le s pogumom, temveč tudi z dobroto ter sočustvovanjem z bolniki in revnimi. Pred mestnimi vrati Amiensa je prezeblemu beraču predal pol svojega ogrinjala. V sanjah se mu je pojavil Jezus in mu povedal, da je on bil berač, ki mu je storil dobro. Po tem dogodku je postal kristjan, zapustil vojaško pot in začel k veri pridobivati tudi druge.
Po vrnitvi v Savario je krstil tudi svojo mater. Pozneje je v francoskem mestu Poitiersu ustanovil samostan. Leta 371 ga je krščanska skupnost v Toursu izbrala za škofa. Pred imenovanjem se je poskušal skriti med perutnino, vendar so ga izdale gosi s svojim gaganjem. Zato je gos postala njegov simbol. Zaradi ljubezni do soljudi, dobrote in izjemnih govorniških sposobnosti je tudi kot škof bil zelo priljubljen. Umrl je leta 397 v Candesu. Postal je zaščitnik frankovskih kraljev in Galije, spoštovanje do njega se je razširilo po vsem krščanskem svetu. V Evropi so po njem poimenovali več kot tri tisoč naselij in cerkva.
Več na: